sxxsx
+90 212 544 60 00 / 0554 171 60 01

Sosyal Medyada Biz}

İLKYARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

İLKYARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

İLKYARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

İlkyardım ; herhangi bir kaza veya yaşamı tehdit eden bir durumda , sağlık görevlileri gelene kadar hayatın kurtarılması yada durumun kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde , tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçle yapılan ilaçsız uygulamalardır. İlkyardım müdahalesini ilkyardım sertifikası bulunan kişiler yapabilirler. İlkyardımcı sertifikasına haiz olmayan kişilerin yapacağı ilkyardım müdahaleleri taksirle adam öldürme suçuyla yargılanmalarına sebep teşkil edecektir.

Olay yerinde telaş ve panik halinde yardım etme içgüdüsüyle yapılan ilkyardım uygulamaları hastaların iyileşme sürecini uzatarak kalıcı hastalıklara sebep olabilir. İlkyardım uygulamaları ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bazıları şunlardır ;

1)Bayılan Kişiye Tokat Atmak ve Su İçirmeye Çalışmak

Bayılma durumunda, bayılan kişiye tokat atmak yanlış bir uygulamadır. Kısa süreli bilinç kaybının sebebi kan basıncındaki düşüş, havasızlık, büyük üzüntü duyma, aşırı sevinme ve açlık olabilir. Bu yüzden baygın durumdaki hastanın ilk olarak nabzı ve solunumu kontrol edilmeli. Nabız ve solunum düzenli ise hasta sırt üstü yatırılıp ayakları yükseltilir ve hareketsiz bir şekilde yatması sağlanır. Sonrasında ise baygın kişinin kıyafetleri gevşetilerek, kalabalık ve kapalı bir yerde duruyorsa sakin ve açık bir alana alınmalı. Sıvı bir şey verilmesi halinde hastanın soluk borusuna kaçabileceği için, farklı müdahalelere neden olabilir ve kişiye daha fazla zarar verebilir.  Bu yüzden sıvı vermek gibi uygulamalara gidilmemelidir. Açık alanda hasta hâlâ kendine gelmezse sağlık ekiplerine haber verilerek hastaneye yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

2)Epilepsi Nöbeti Geçiren Kişiye Soğan ve Kolonya Koklatmak

Baygınlık ve nöbet geçiren kişilere kesinlikle soğan ve kolonya koklatılmamalıdır. Koklattığınız soğan ya da kolonya, hastanın nefes almasına engel olabilir. Nöbetgeçiren epilepsi hastaları, kasılmalar ile kendilerine zarar verebilirler. Bu sebeple önceliğiniz hastanın etrafındaki tehlikeli cisimleri uzaklaştırmak olmalıdır. Çünkü hasta bu cisimlere çarparak yaralanabilir. Dişlerinin arasına mendil ya da bez parçası konularak hastanın dilini ısırması engellenebilir. Elimizle hastanın ağzı açılmaya çalışılmamalıdır.Genellikle epilepsi nöbetleri birkaç dakika içinde durur. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınızda beklemeli ve sağlık ekiplerine haber vermelisiniz.

3)Nefes Borusunda Kısmi Tıkanma Olan Birinin Sırtına Vurmak

Nefes almakta güçlük çeken ve kısmi tıkanma yaşayan birine hiçbir şekilde müdahale edilmemesi ve öksürmeye teşvik edilmesi gerekir. Ve tabii sırta vurmak isteyenleri de engellemeyi unutmamak lazım.  Eğer öksürük yoksa kazazedeyi bir elle göğsünden destekleyin ve öne eğin.

4)Zehirlenen Kişiyi Kusturmak

Zehirlenme sonrası hastanın kusturulması yanlış bir harekettir.
Midedeki zehirli maddenin kusturularak çıkartılmaya çalışılması hastaya daha büyük zararlar verebileceği için sindirim yoluyla zehirlenmelerdeki en temel ilk yardım yöntemi olan; ağzı su ile çalkalanma işlemi yapılmalıdır. Zehirli madde ele temas etmişse; el, sabunlu su ile yıkanmalı ve zehirlenen kişi kesinlikle kusturulmaya çalışılmamalıdır.
Özellikle yakıcı maddelerin alındığı durumlarda hasta asla kusturulmamalı ve tıbbi yardım istenmelidir.

5)Yanık Bölgelere Diş Macunu ve Yoğurt Sürmek

Isı ile oluşan yanıklarda kişi hala yanıyorsa, paniğe engel olunur, koşması engellenir. Hasta ya da yaralı ıslak battaniye vb. ile sarılır ya da yuvarlanması sağlanarak yanma durdurulmaya çalışılır.
Kimyasal yanıklarda yanan bölgedeki giysiler çıkarılarak, kimyasal maddenin deriyle teması kesilir. Yanan bölge bol, tazyiksiz akan suyla, en az 20-25 dakika yıkanır. Şişliğe karşı saat, yüzük, bilezik vb. takıları çıkarın. Yanan bölge genişse veya derinse, olası bir şok tablosunu önlemek için 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz katarak bu karışım  ya da maden suyu içirilmelidir. Yanan yere diş macunu, yoğurt, işe yarayacağını düşündüğünüz kremler sürülmemelidir. Aksi halde yanan bölge enfeksiyon kaparak daha fazla zarar görebilir. Sıcak gibi aşırı soğuk da yanığa sebep olacağından yanık bölgesine doğrudan buz uygulamayın.
Elektrik yanıklarında olabildiğince soğukkanlı ve sakin olunmalıdır. Hasta ya da yaralıya dokunmadan önce kesin suretle elektrik akımı kesilmelidir.
Sıcak çarpmasında hasta serin ve havadar bir yere alınmalı ,hastanın giysileri çıkarılmalıdır.

6)Donan Kişiyi Buz yada Karla Ovalamak

 Donma durumunda, hasta ılık bir ortama alınarak sakinleştirilir, kesin istirahate alınır ve hareket ettirilmez. Kuru giysiler giydirilir. Sıcak içecekler verilir. Su toplamış bölgeler patlatılmaz, bu bölgelerin üstü örtülür. Donuk bölge ovulmaz, kendi kendine ısınması sağlanır. El ve ayak doğal pozisyonda tutulur. Isınma işleminden sonra halen hissizlik varsa bezle bandaj yapılır. El ve ayaklar yukarı kaldırılır ve tıbbi yardım istenir.

7)Burun Kanaması Olan Kişiyi Sırt Üstü Yatırmak

Burun kanamalarında hastanın başını arkaya doğru yatırmak yerine; hasta, başı hafifçe öne eğik olacak şekilde oturtulur. Burun kanatları sıkılarak 5-10 dakika baskı uygulanır. Burun kanadı üzerine, kanayan taraftan buz koyulabilir.

8)Göze Batan Herhangi Bir Yabancı Cismi Çıkarmaya Çalışmak 

Cismi çıkarmaya çalışırkencismin gözün içine daha çok girmesine sebep olabiliriz. Bunun yerine cismi sabitleyip, gözler birlikte hareket ettiğinden sağlam göz de kapatılmak suretiyle doktora başvurulmalıdır.

9)Böcek veya Yılan Sokmalarında Yaralı Bölgeyi Kesmek, Emmek veya Bağlamak 

Bu tarz hatalı müdahaleler sonucu; zehir, müdahale eden kişiye geçebilir. Yaralı bölge bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Bölge, kalp seviyesinin altında tutulmalı ve bölgeye soğuk uygulama yapılmalıdır.

10)Solunumu Olan Kazazedeye Kalp Masajı Yapmak

KALP MASAJI

İlkyardımcıların en çok yanlış yaptığı ilkyardım uygulaması solunumu olan kazazedeye kalp masajı yapmaktır. Solunumu olan kişiye kalp masajı yapılması durumunda çalışan kalp durabilir. Bu yüzden kazazedenin kalbinin atıp atmadığı kontrol edilmeden kalp masajına başlanmamalıdır. (Nabzı atan bir kişinin solunumu var demektir.)

İŞYERİ HEMŞİRESİ & İLKYARDIM EĞİTMENİ

AYŞENUR ALTIKANAT

KAYNAKLAR

Acil Tıp Uzmanı Dr. YEŞİM ERÇETİN ÖZGÜREL

Acil Servis Hekimi Dr. FİRDAVS AHMEDOV

http://m.milliyet.com.tr/amp/ilk-yardimda-dogru-bilinen-pembenar-detay-genelsaglik-2799031/

https://m.haberturk.com/ilk-yardimda-dogru-bilinen-yanlislara-dikkat-2095288-amp

02 Mart 2019
1.555 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Anıl AYDIN dedi ki:

    İlkyardım hayat kurtarır. Ayşenur Hanım’a bu konunun üzerine hassasiyetle eğildiği için teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZIN

× Whatsapp İletişim