sxxsx
+90 212 544 60 00 / 0554 171 60 01

Sosyal Medyada Biz}

RAMAK KALA RAPORLAMALARININ ÖNEMİ

RAMAK KALA RAPORLAMALARININ ÖNEMİ

Ramak Kala Olay; işyerinde meydana gelen, çalışanı, işyerini, malzeme ve ekipmanı hasara uğratma potansiyeli taşımasına rağmen, ciddi bir hasar ve ya kayba uğratmayan olay olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında bu kavram karşımıza, daha çok; “ucuz atlattık”, “az kalsın”, “kıl payı” gibi kelimelerin bulunduğu cümleler içinde gelmektedir. Ramak kala olaylar, kaza olarak geçmese dahi, bir kaza gerçekleşmişçesine hassasiyetle incelenmelidir.

Ramak kala olay tanımından da anlaşılacağı üzere, herhangi bir hasar veya kayıp yaratmamasına karşın bu potansiyeli fazlasıyla taşıyan olaylar zincirini ifade etmekte ve günlük hayatımızda da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Önemsiz gibi görülen bu husus göz ardı edildiğinde, bizleri önemli problemlerle karşı karşıya bırakmaktadır. Ramak kala olaylar bizler için olası kazaların habercisi niteliğindedir. İşleyen sistem içindeki tehlikeli davranışların ve tehlikeli durumların en net göstergeleridir. 

Bir işçinin taşıma ekipmanı olarak kullandığı el arabasına malzemelerini yüklediği sırada, tekerleklerini kilitlememesi, o aracın kayarak üzerinde bulunan malzemeleri çalışanın üzerine devirmesi kaçınılmazdır. Kaza belki o an yaşanmamıştır, belki daha önce de böyle bir kaza ile karşılaşılmamıştır ama sistem bu şekilde işledikçe maalesef ki yaşanacak kazalar kaçınılmazdır. Çoğu çalışan böyle basit bir önlemi zaman kaybı ve gereksiz olarak görmekte, eskiden beri sahip oldukları bu hatalı davranışlarını sürdürmektedirler. Taşınan malzemelerin de cinsine de bağlı olarak, hafif yaralanmalı, uzuv kayıplı ve hatta çalışanın ölümüne sebebiyet verebilecek kazalar kapıda beklemektedir.

Gündelik hayatımız ve işyerinde gerçekleşen çalışmalarımızı birbirlerinden ayırmak hiçbir suretle doğru değildir. Her çalışanın asıl amacı, sağlıklı bir biçimde adım attıkları işyerlerinden yine sağlıklı bir şekilde ayrılmaları olmalıdır. İşyerinde gerçekleşen çalışmalar baz alınarak, iş sağlığı ve güvenliği açısından bu konu ele alındığında İSG profesyonelleri yani iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri ramak kala olayların üzerine hassasiyetle eğilmeli ve ramak kala olayların raporlarını detaylı bir biçimde inceleyerek, kayıt altına almalıdır. Çoğu iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli tarafından önemsiz gibi görülen bu kayıtlar, aslına bakıldığında en az işletme için düzenlenen risk değerlendirme raporu kadar önem arz etmektedir. Göz ardı edilen küçük detaylar birçok örnekte de karşımıza çıktığı gibi üzücü olaylarla sonuçlanmaktadır.

NSC (National Safety Council) ve OSHA (Occupational Safety and Health Administration) bir ramak kala raporu düzenlenirken şu detayların göz önünde bulundurulması gerektiğini öngörmektedir; Tehlikeleri tanımlamak ve kontrol altına almak, riskleri azaltmak ve tümüyle ortadan kaldırmak için her aşamasını değerlendiren ve güçlendiren bir raporlama kültürü oluşturur. Raporlama sisteminde ceza yöntemi yerine raporlayan kişinin ödüllendirilmesini gerektirir. Çalışmalar sırasında tespit edilen tehlikeli durumu, meydana gelen ve kıl payı atlatılan olaylardaki kök neden analizini ve sistemdeki eksiklikleri tespit etmek ve gidermek için araştırma yapılmasını gerektirir. İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, tehlike kontrolü, riskleri minimum düzeye indirme ve verilen eğitimlerde proaktif  bir yaklaşım benimsemek adına araştırma sonuçlarını kullanır. Kısacası ramak kala olayların raporlanması ve uygulanacak küçük tedbirler yaşanabilecek kazaların önüne geçilmesinde hayati derecede önem taşımaktadır.

Ramak kala raporların toplanmasında iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin yanında, işverenlere ve esas olarak çalışanlara büyük görevler düşmektedir. En sağlıklı verilerin elde edilebilmesi açısından işbirliği yapılmalı, İSG profesyonelleri, işverenler ve çalışanlar arasındaki sistemde gerekirse bilgi akışının aksamadan sağlanabilmesi açısından çalışanlara teşvik sağlanmalıdır. Çalışanların gerçekleştirmiş olduğu bu geri bildirimlerin, kendilerine olumsuz geri dönüşlerinin olmayacağı, aksine kendilerine daha güvenli çalışma ortamı sunulabilmesi ve her hangi bir kazaya maruz kalmamaları adına ekip olarak yürütülen bir çalışma olduğu ve en büyük görevin ise üstlerine düştüğü anlatılmalıdır.

Kaza Piramidi’ nin bize vermiş olduğu bilgiler ışığında, her meydana gelen 1 ağır yaralanmalı ve ölümlü kazanın temelinde; 29 uzuv kayıplı ve 300 ramak kala olay vardır. Kaza Piramidi (1-29-300)’ nin bir diğer önemli özelliği ise işletmede yaşanabilecek kazalar hakkında önceden tahminde bulunma şansı da vermesidir. Kaza istatistikleri ve ramak kala raporlarının düzenli olarak tutulduğu işletmelerde elde edilen sıklık ve ağırlık oranlarına göre, planlaması yapılan bir sonraki yıl içinde yaklaşık değerlerine tahmin olanağı vermektedir.

Ramak kala olayları hakkında bilgi toplama aşamasında “neden?”, “ne zaman?”, “nasıl?” , ”nerede?” ve “ne sıklıkta” soruları önemli bir yer tutmaktadır. Ramak kala olaylar iyice analiz edilmeli, alınması gereken tedbirler belirlenmeli, işveren ise vakit kaybetmeden bu önlemleri ivedilikle uygulamalıdır.

Kaza sonucu meydana gelecek hasar ve zararları çoğunlukla önceden tahmin etmek zordur, kolay olan önlem almaktır. Önlemek, ödemekten kolay, sağlık ise varlıktan değerlidir. Daha güvenli Türkiye dileğiyle…

                                   İŞİMİZ GÜVEN OSGB İŞ GÜVENLİĞİ DİREKTÖRÜ

                                                              Anıl AYDIN

23 Şubat 2019
1.924 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. Can Altundaş dedi ki:

  Bu tarz yazılar bizler için çok bilgilendirici olmaktadır, başarılarınızın devamını dilerim.

  1. isimizguven dedi ki:

   teşekkür ederiz

 2. İgu sinan dedi ki:

  Elinize sağlık ramak kalanın onemine cok guzel deginmissiniz 😉

  1. isimizguven dedi ki:

   teşekkür ederiz

BİR YORUM YAZIN

× Whatsapp İletişim